Afrikai óriás csiga2019.11.09. 15:58, Saga
Említettem már egy előző bejegyzésben, hogy a halaimat átköltöztettem egy nagyobb akváriumba. (azóta bővült a halacskák száma, és mostmár teljesen meg vagyok elégedve az akváriummal :)) Nem akartam, hogy a kisebb üresen maradjon így sokat agyaltam azon vajon mit is vehetnék bele. Végül az afrikai óriáscsigánál döntöttem :)
Nagyon cukik, nagyon jófejek, könnyű őket gondozni és eléggé 'szokatlan' háziállatok (legalábbis én sokáig nem gondoltam rá, hogy egy csigát tartsak háziállatként) ezért is tetszettek meg annyira.
Ebben a bejegyzésben leírok mindent amit a tartásukról tudok, a tapasztalataimat..stb.
Nem vagyok profi csiga tartó, a 'tudásomat' több weblapról szereztem, igyekeztem utána járni mindennek, így nektek is azt tudom javasolni, hogy minél több profi weblapon tájékozódjatok csiga vásárlás előtt!
Szóval. Az akváriumot ecetes vízzel jól kimostam és hagytam pár napig szellőzni meg száradni. Ez fontos mivel, ki tudja milyen baktériumok bújnak meg benne amik árthatnak az új lakónak.
Sokféle aljzatot használhatsz. Én először vegyszer mentes virágföldet szerettem volna, végül a kókusz rostnál döntöttem. Annyit kell venni, hogy a csigád ha fázik vagy csak úgy tartja kedve, be tudja ásni magát a talajba. Nekem a terrárium egyik felénél kb 5 cm vastag, a másikon 10 cm. A kókuszrost elég olcsó és jól tartja a nedvességet, szóval csak ajánlani tudom!
Szükséged lesz egy búvókára is, aminek ajánlott valami nem kemény anyagú dolognak lennie, mivel ha a csigád valamiért leesik a terrárium tetejéről, így kevésbé üti meg magát. Én egy barna műanyag cserepet raktam bele oldalára borítva és ebbe is szórtam kókusrostot.
Kell egy kis edény is amibe vizet teszel. Ez nem csak az itatásra jó, hanem a páratartalom megemelésére is. Ez a tálka ne legyen túl mély, nehogy a csiga megfulladjon. Nekem ez egy kb 20×20 cm-es műanyag cserépalj, amiben kb 1-2 cm-es a víz. Ha félsz, hogy mégis baja esik a csigádnak, megmosott, kifőzött kavicsokat tehetsz a tálkába amibe 'bele tud kapaszkodni' és nem süllyed le. Én egy ugyanilyen cserépaljat használok etető tálkának is.
Ami még elengedhetetlen, hogy rakj be a csigádnak szépia csontot! Ez pár száz forint, de létfontosságú mivel olyan anyagot tartalmaz ami kell a csigának a háza építéséhez.
Amit még be kell szerezned az egy víz permetező (olyan amit a növények lefújására is használnak), ugyanis naponta legalább kétszer körbe kell permetezned a terrárium belsejét mivel a csigák a nedves környezetet kedvelik.
Ügyelj arra, hogy a terrárium teteje le legyen zárva annyira, hogy ne férjen ki rajta a csiga, DE azért legyenek szellőző nyílások.
Rengeteg mindent adhatsz enni a csigádnak! Néhány dolog amit én szoktam: saláta, alma, paprika, banán.. De ha rákeresel ki fog dobni egy csomó mindent amivel változatosan tudod etetni a csiguszt :)
Sok helyen olvastam, hogy néha meg lehet őket fürdetni, ami abból áll, hogy langyos vizet kezdesz engedni, a csigát a tenyeredre teszed, a víz közelébe emeled és hagyod, hogy ha szeretne a víz alá menjen. Plusz vízzel lemoshatod a házát, esetleg ha túl koszos használhatsz puha fogkefét a házon, valamint ha már megszáradt, rakhatsz vattakorongra kb 3 csepp olajat és bekenheted vele a házukat, hogy fényesebb legyen.
A csigák nem szeretik a hideget, így ha nagyon fáznak, beássák magukat a talajba amíg jobb nem lesz az idő. Egyébként egy melegítő se árt nekik, de ezt ne a terrárium alá rakd mint pl. a kígyóknál, hanem az oldalához, így a kókuszrost aljzat nem fog megszáradni.
Amire nagyon figyelj, hogy ezek a kis állatkák nagyon tudnak szaporodni! Rendszeresen dúrd át az aljzatot és ha nem akarsz több száz kiscsigát, törd össze a tojásokat. Ez kegyetlenül hangzik, de jobb mintha 1.) elszaporodnának és nem tudnád hova tenni 2.) kiraknád őket a szabadba ahol nem élnének túl sokáig, vagy ha igen, nagy károkat tudnak okozni a természetben.
Én két csigát vettem, darabja 400 Ft volt. Mikor bementem a kisállatboltba és megláttam, hogy csak egy van, eléggé elszomorodtam mivel mindenképp kettőt szerettem volna.. de kiderült, hogy van még egy a terráriumban csak elbújt, így szerencsére meg lett a két kis csigu.:) Az egyik kb állandóan beássa magát, gondolom fázik, de amikor kivettem és a kajára raktam akkor hosszasan falatozott.
A lényeg, hogy jópofa kis állatok és habár nem bonyolult a tartásuk, azért jegyezd meg, hogy nekik is vannak szükségleteik amire igen is oda kell figyelni!
Jó csigázást! (:
|